Planujesz zwierzakową adopcję? Sprawdź, jak się do niej przygotować
Decyzja o adopcji psa czy kota to zarówno ogromna radość, jak i zobowiązanie, które zmienia życie zarówno zwierzaka, jak i całej rodziny. Aby oszczędzić sobie i nowemu domownikowi stresu, przed jego przybyciem należy zadbać o kilka kluczowych kwestii. Podpowiemy, w jakie rzeczy warto zaopatrzyć się zawczasu.
Zakup odpowiedniej wyprawki to kluczowy krok, który pozwoli zadbać o komfort i dobrostan zwierzaka. W zależności od tego, czy planujesz adopcję psa, czy kota, lista niezbędnych akcesoriów może się różnić.
Niezbędnik dla psa
Wybór legowiska powinien być dostosowany do wielkości psa oraz jego preferencji. Niektóre czworonogi wolą miękkie, puszyste posłania, inne twardsze, np. z pianką z pamięcią kształtu (memory foam), która ma zdolność do reagowania na temperaturę i wagę użytkownika. Warto zainwestować w legowisko łatwe do czyszczenia, najlepiej z wodoodpornym pokryciem.
Smycz powinna być solidna, a jej długość (bądź możliwość regulacji) dostosowana do wielkości oraz temperamentu psa. Dla niektórych obroża jest po prostu miejscem do wieszania identyfikatorów pupila, a dla innych jest to jedyny "sprzęt", który ich czworonóg nosi podczas spacerów na smyczy. Ważne – przed jej zakupem chwyć miękką taśmę pomiarową bądź użyj długiego sznurka. Zmierz obwód szyi psa i upewnij się, że możesz wsunąć dwa palce między taśmę/sznurek a szyję. Wtedy masz pewność, że wybrany rozmiar będzie idealny. Alternatywą dla psów czujących się niekomfortowo w obroży oraz czworonogów, które mają problemy z tchawicą, będą szelki. Są one polecane także dla psów aktywnych oraz trenujących sport z właścicielem. Na rynku dostępne są różne typy, modele, rozmiary i wzory. Z pewnością każdy znajdzie odpowiedni produkt spełniający wymagania zarówno właściciela, jak i jego pupila.
Gryzaki, piłki, szarpaki – psy uwielbiają zabawę, a odpowiednie zabawki pomagają zredukować stres, szczególnie na początku życia w nowym otoczeniu. Warto wybierać te wykonane z naturalnych, bezpiecznych materiałów, które nie będą szkodziły zdrowiu pupila ani powodowały alergii. Regularna zabawa nie tylko wspiera rozwój fizyczny psa, ale także pomaga w budowaniu więzi z opiekunem i zapobiega nudzie, która może prowadzić do destrukcyjnych zachowań.
Wybierz solidne, stabilne miski, które nie będą się przesuwać podczas jedzenia. Stalowe lub ceramiczne są bardziej higieniczne niż te wykonane z plastiku, który może łatwo się zarysować i gromadzić bakterie. Dla dużych psów warto wybrać stojaki na podwyższeniu bądź z regulowaną wysokością, które ułatwią jedzenie i zmniejszą napięcie w karku oraz stawach, co jest szczególnie ważne dla ras o długiej szyi lub psów starszych.
Wybór odpowiedniej karmy to kluczowy aspekt opieki nad psem. Najlepiej skonsultować się z weterynarzem, który pomoże dobrać dietę odpowiednią do wieku, rasy i zdrowia Twojego pupila. Pamiętaj, że szczeniaki, dorosłe psy i seniorzy mają różne potrzeby żywieniowe.
Drapanie to naturalny koci instynkt, który pozwala na ostrzenie pazurów, rozciąganie mięśni i… znaczenie terenu! Nie wszyscy bowiem wiedzą, że nasi mruczący przyjaciele mają na palcach specjalne gruczoły zapachowe, które wydzielają substancję rozprowadzaną po powierzchni drapanego obiektu. Dlatego też drapak powinien znaleźć się w strategicznym punkcie mieszkania, np. przy drzwiach wejściowych, ponieważ stanowią one naturalną granicę rewiru pupila. Model o dużych rozmiarach najlepiej ustawić w pokoju, tak by leżąc na nim, zwierzak mógł obserwować całe otoczenie. Drapaki stojące, wiszące, a nawet wielopoziomowe domki to świetna inwestycja, która nie tylko uchroni meble przed zniszczeniem, ale także zapewni kotu rozrywkę.
Kuweta powinna być dostosowana do wielkości kota. Warto zainwestować w zamykany model, który zapewni prywatność zwierzakowi oraz zmniejszy rozsiewanie żwirku oraz zapachów. Wybór żwirku zależy od… preferencji kota. I musimy się z tym pogodzić! Na rynku dostępne są różne rodzaje: bentonitowy, silikonowy, drewniany oraz ekologiczne -– kukurydziany, sojowy czy nawet całkowicie pozbawione frakcji pylistej, co jest szczególnie ważne dla właścicieli czworonoga z astmą.
A to tylko kilka opcji, jest więc z czym eksperymentować, obserwując, który z produktów najlepiej odpowiada mruczkowi, ponieważ komfort zwierzaka jest kluczowy dla utrzymania higieny w domu. Warto jednak zacząć testowanie od tych, które zapewnią komfort zwierzęciu, a nam, np. dają ochronę przed nieprzyjemnymi zapachami.
Koty uwielbiają interakcję i polowanie. Wędki, piłeczki, myszki czy zabawki z piórkami to doskonałe sposoby na aktywność fizyczną i pobudzenie intelektualne czworonoga.
Wybierając karmę dla kota, warto zwrócić uwagę na jej skład, aby unikać produktów, które zawierają sztuczne konserwanty, barwniki czy zbyt dużo soli, co może szkodzić pupilowi. Dobrze jest także sprawdzić, czy pożywienie zawiera naturalne źródła tauryny, kluczowego składnika, który dba o zdrowie serca i wzroku. U kotów z problemami zdrowotnymi, takimi jak nadwaga lub problemy z nerkami, warto rozważyć specjalistyczne karmy weterynaryjne, które wspierają leczenie i profilaktykę.
Karmy, zabawki, drapaki, akcesoria i inne potrzebne i ulubione produkty znajdziesz w jednym miejscu. W dodatku w wyjątkowo atrakcyjnych cenach przysługujących posiadaczom aplikacji Media Expert. Pobierz ją na swojego smartfona ze sklepu Google Play lub App Store, zaloguj się, otrzymuj powiadomienia o najnowszych ofertach i bądź na bieżąco z wszystkimi promocjami i najnowszymi kodami rabatowymi. Wyłącznie dla posiadaczy aplikacji przygotowano specjalne ceny na wybrane produkty. Sprawdzaj najnowszą ofertę i kupuj korzystniej. Do tego aplikacja pozwala zarządzać kontem – wyświetla zamówienia, paragony i faktury, opinie, reklamacje, zwroty, ostatnio oglądane produkty, a także karty podarunkowe i kupony rabatowe. Szybko, wygodnie, do tego taniej. Czy może być lepiej?