Jak przewijać i nie zwariować, czyli niezbędnik dla komfortu dla maluszka, jak i rodziców
Przewijanie to jedna z najczęstszych czynności, jakie trzeba wykonywać, kiedy w domu znajduje się noworodek. Życie tego malca kręci się wokół snu, jedzenia i czystej pieluszki. Dla komfortu własnego i dziecka warto więc zadbać o odpowiednią organizację przestrzeni, w której ma odbywać się przewijanie szkraba. Zastanówmy się, czego nie może w niej zabraknąć.
Organizacja
Nie dajcie sobie nigdy wmówić, że wszystko jest kwestią organizacji. Są jednak takie momenty, kiedy jest ona przydatna, np.: podczas urządzania miejsca do przewijania noworodka. Przewijak powinien być ustawiony w taki sposób, by rodzic miał do niego swobodny dostęp, bez ograniczania ruchów i bez konieczności schylania się. Pod żadnym pozorem ani na chwilę nie można zostawiać dziecka samego, więc wszystko, co jest niezbędne przy zmianie pieluszki, powinno być w zasięgu ręki. Są to nie tylko pieluszki, ale także duże waciki, ciepła woda (można przechowywać ją w termosie przy przewijaku lub idąc z dzieckiem na zmianę pieluszki, wziąć ze sobą miseczkę z wodą), krem do pupy, ubranka na zmianę (nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie z nich skorzystać), a także kosz na zużyte pampersy.
Niezbędnik
Przewijak powinien być wodoodporny i dodatkowo przykryty tetrową pieluszką lub prześcieradełkiem. Do przechowywania wszystkich niezbędnych rzeczy przydadzą się organizery. Można je zawiesić na przewijaku lub skorzystać z koszyków, które można ustawić tuż obok niego. Niezbędny będzie również kosz na zużyte pieluszki. Najlepiej sprawdzi się taki, który nie przepuszcza powietrza, bakterii i nieprzyjemnych zapachów. Kosz wyposażony jest we wkłady z technologią Odour Seal z mocną 7-warstwową warstwą EVOH i powłoką antybakteryjną, która zapewnia świeżość i zwalcza zarazki. Każdy wkład może pomieścić do 180 pieluszek w najmniejszych rozmiarach. Wygląda elegancko, nowocześnie i w stu procentach spełnia swoje zadanie.
Podczas zmiany pieluch przydatne mogą okazać się także mniej typowe akcesoria, jak np. suszarka do włosów. Niektóre maluszki dobrze reagują na jej odgłos, a dodatkowo ciepłe powietrze zminimalizuje uczucie zimna. Warto przemyśleć także ustawienie lampki z delikatnym światłem w okolicy miejsca przewijania - w końcu będziecie z niego korzystać także nocą.
Cierpliwość
Jej także nie może zabraknąć podczas przewijania. Szczególnie w pierwszych tygodniach życia dziecka, kiedy konieczność zmiany pieluch jest bardzo częsta i… głośno sygnalizowana przez maleństwo. Zawsze należy pamiętać, że to tylko okres przejściowy, z każdym tygodniem układ pokarmowy maluszka będzie się rozwijał i pracował inaczej, przez co ten proces będzie stawał się coraz łatwiejszy.
Warto na zmianę pieluszek patrzeć w szerszym kontekście - nie tylko jako konieczny zabieg pielęgnacyjny, ale również okazję do budowania bliskości z dzieckiem. Warto, by przewijaniu towarzyszył kontakt wzrokowy, uśmiech, całuski, masażyk. Dzięki temu zarówno maluch, jak i Ty polubicie te chwile we dwoje.